Kapitan Wacław Pruchnicki
Laureat II edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Honorowy „Pozytywnie Zakręcony”® w kategorii LUDZIE w stopniu SUPER Certyfikat nr 0017

Laureat pochodzi z Paprotni koło Dęblina. W dniu 10 sierpnia tego roku w gronie rodziny i licznych przyjaciół obchodził uroczyście swoje setne urodziny. Kombatant, weteran II Wojny Światowej, walczący o wolność "Waszą i naszą".

W 1939 roku jako żołnierz 28. Pułku Artylerii Lekkiej walczył w wojnie obronnej na terenie Lubelszczyzny, następnie we Włodzimierzu Wołyńskim dostał się do niewoli sowieckiej, w tym między innymi do słynnego obozu w Starobielsku, skąd trafił do Armii Polskiej dowodzonej przez gen. Władysława Andersa.

Brał udział w jednym z najważniejszych wydarzeń II Wojny Światowej - bitwie o Monte Cassino.

Służył jako łącznik pomiędzy Sztabem 9. Pułku Artylerii Ciężkiej a pierwszą linią frontu i pod ostrzałem wroga na motocyklu przewoził rozkazy.

Do Polski powrócił w dniu 30 kwietnia 1947 roku.

Zaledwie trzy tygodnie temu odwiedziła go Pani Anna Maria Andres córka generała Władysława Andersa, co było dla niego ogromnym i niezwykle radosnym przeżyciem.

Pomimo wielu trudów życia i przeciwieństw losu nie traci pogody ducha. Jest osobą pozytywnie nastawioną do życia i emanującą niezwykłą pozytywną energią udzielającą się wszystkim, z którymi bardzo lubi się spotykać.

Na pożegnanie zawsze odpowiada "dziękuję, że przyszliście", a pytany o kobiety znacząco uśmiecha się i mówi "tajemnica wojskowa"

Odsłon artykułów:
627340