Ogólnopolski Konkurs o Tytuł Honorowy
„Pozytywnie Zakręcony”

O nas

Projekt pod nazwą Ogólnopolski Konkurs o Tytuł Honorowy „Pozytywnie Zakręcony” powstał w głowie pozytywnie zakręconego, jakich wielu na całej pozytywnie zakręconej kuli ziemskiej. Na kilka dni przed otwarciem drugiego na świecie Muzeum Pomocy Drogowej Holowania i Ratownictwa Drogowego, będącego ukoronowaniem 30-lecia funkcjonowania firmy AM-Ekspert Jerzy Jabłonka, Jerzy Jabłonka - właściciel firmy, twórca  i właściciel tego jedynego w Polsce i w Europie w dodatku prywatnego muzeum o takim charakterze, został zaprezentowany przez Teleexpress - popularny i jeden z najbardziej lubianych programów telewizyjnych  i włączony do Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych. No cóż z Wysoką Kapituła nie należy polemizować, miejsce w Galerii przyjąć i dalej działać dla dobra innych.

Tak zrodziła się długo dojrzewająca myśl, aby w nowy sposób kontynuować dzieło zapoczątkowane w 2005 roku przez Teleexpress i rozszerzyć formułę Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych do rangi
Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Honorowy „Pozytywnie Zakręcony”. To jedyny taki nie tylko w Polsce, ale i na świecie, innowacyjny, autorski projekt społeczno-kulturalny, którego celem jest wyłanianie, wyróżnianie i popularyzowanie ludzi kultury, gospodarki, polityki, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji, organizacji pozarządowych, wydarzeń, produktów bądź usług, itp. określanych mianem pozytywnie zakręconych, których jak śpiewał Wojciech Młynarski, żaden walec nie wyrówna, wyróżniających się spośród innych wysoce pozytywnymi, ponadstandardowymi działaniami, zachowaniami, cechami, emanujących pozytywną energią, sprawiających, że życie w gminie, w mieście, w Polsce i na świecie staje się coraz bardziej pozytywne, radosne i satysfakcjonujące.

Na symbol Pozytywnie Zakręconych został wybrany amonit – głowonóg, pierwszy znany na świecie pozytywnie zakręcony osobnik żyjący pomiędzy 70 a 400 milionów lat temu, którego muszla przybiera pozytywnie zakręcony kształt spirali logarytmicznej. Oryginalne, przepiękne skamieliny amonitów mające około 110 milionów lat i pochodzące z Madagaskaru stanowią główny element statuetki, która przyznawana Laureatom Konkursu.

Ubiegły rok był niezwykle owocny dla promowania idei pozytywnego zakręcenia. We wtorek 21 maja 2013 r. w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" odbyła się Gala Finałowa I edycji Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł Honorowy "Pozytywnie Zakręcony". Wyróżnione w jej trakcie zostało znamienite grono laureatów - pełna lista w zakładce Laureaci. Uroczystość poprowadzona została przez znanego prezentera telewizyjnego Macieja Orłosia a uświetnili ją swymi występami wybitni artyści pochodzący z Puław - piosenkarka Danuta Błażejczyk oraz aktor Marian Opania, będący także laureatem Konkursu.

W trakcie Gali został proklamowany Międzynarodowy Dzień Pozytywnie Zakręconych, ustanowiony na 17 sierpnia. Dzięki naszej inicjatywnie oraz staraniom ludzie pozytywnie zakręceni mają teraz swoje własne wyjątkowe święto. Niech więc będzie to czas, w którym wszyscy dzielą się swoją energią, radością oraz zakręconymi pomysłami z całym światem.

Obecnie przygotowujemy Galę Finałową II edycji Konkursu połączoną z obchodami Międzynarodowego Dnia Pozytywnie Zakręconych. W związku z tym obie imprezy przerodzą się w całodniowy Festyn rodzinny, który będzie miał miejsce 16 sierpnia 2014 r. w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym Wyspa Wisła w Stężycy koło Dęblina. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla całych rodzin. Uroczysta Gala Finałowa, po której nastąpi zabawa ludowa będzie zwieńczeniem tego wspaniałego dnia.

Pragniemy aby Gale następnych edycji Konkursu odwiedzały różne miasta i miejscowości w całej Polsce. Chcemy by nasze działania pokazywały najciekawsze, warte promowania "małe ojczyzny", miejsca i regiony, które dzięki swoim walorom oraz ludziom tam mieszkającym i działającym zasługują na to, by było o nich głośno.

W planach mamy kolejne przedsięwzięcia, które tego samego dnia, o tej samej godzinie poruszą nie tylko lokalną społeczność, ale całą Polskę, od zakopiańskich Krupówek przez Plac Zamkowy w Warszawie po sopockie molo...

Odsłon artykułów:
511101